ŞAFAK, İ. 2003: Türkiye`deki Av Turizmi Uygulamalarının Özel Avlak İşletmelerine Etkileri, SDÜ Orman Fakültesi Dergisi, Seri: A, Sayı:2, ISSN:1302–7085, S.133–148, Isparta.

 

MAKALENİN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Av Turizmi Uygulamalarının Özel Avlak İşletmelerine Etkileri

 

Türkiye`deki av turizmi etkinliklerinin ele alındığı bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde avcılık, turizm ve av turizmi kavramları arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. İkinci bölümde av turizmi etkinliklerinin önemi ve yasal dayanağı açıklanmış, av turizmi etkinliklerini gerçekleştiren aracı kuruluşlar ile ilgili bilgiler ifade edilmiştir. Ayrıca av turizminin Türkiye ekonomisine olan katkısına da bu bölümde yer verilmiştir.

 

Çalışma`nın üçüncü bölümünde Türkiye`de 15 yıllık bir geçmişi olan özel avlak işletmeleri ile ilgili bilgilere yer verilmiş, özel avlak işletmeleri ile av turizmi arasındaki ayrılmaz ilişki ortaya konulmuştur. Yine özel avlak işletmelerine büyük sıkıntılar yaratan av turizmi etkinlikleri açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde Türkiye`de av turizminin gelişebilmesi için yapılması gereken etkinliklere yer verilmiştir.