Şafak, İ., Gül, A.U., Akkaş, M., E., Gediklili, M., Portakal, S., Ü., Kanat, Ş.,M., 2015. Orman İşletme Şefliklerinin Etkinliğinin Bulanık Veri Zarflama Yöntemi ile Belirlenmesi. www.ormanmuhendisi.org. ISBN: 978-605-84549-1-0, 192s.

 

KİTABI YÜKLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Orman İşletme Şefliklerinin Etkinliğinin Bulanık Veri Zarflama Yöntemi ile Belirlenmesi

Veri Zarflama Analizi (VZA), karar birimlerinin etkinlik düzeyini ölçmek amacıyla kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntem, Charnes et al. tarafından 1978 yılında, kamu kuruluşlarının teknik etkinliğini ölçmek ve karşılaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Günümüzde ise üretim, hizmet, finans gibi pek çok sektörün etkinlik karşılaştırmasında yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Araştırma projesinde, Ege Bölgesi’nde, Denizli, İzmir ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü kapsamında faaliyet gösteren 164 adet orman işletme şefliğinin 2007-2009 yıllarındaki etkinliği, bulanık veri zarflama analizi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, bulanık veri zarflama analizine yönelik matematiksel işlemleri gerçekleştirmek amacıyla Microsoft Excel Çözücü Eklentisine dayanan bir modül geliştirilmiştir.

Bu amaçlara ulaşmak için beş farklı α kesim düzeyinde (0, 0,25, 0,50, 0,75 ve 1), 4 model için toplam 20 adet model oluşturulmuş ve çözümlenmiştir. Çözüm sonuçlarına göre, en iyi etkinliğe, Model_Denizli’de Acıpayam, Kocabaş ve Eskere; Model_İzmir’de Karaburun, Göçbeyli, Sarıgöl ve Bornova; Model_Muğla’da Karaçam, Sarıçay ve Bağyaka; Model_Ege’de ise Yatağan, Yazır ve Bayır Orman İşletme Şefliği sahiptir. En düşük etkinlik düzeyine ise Model_Denizli’de Eşme ve Uşak; Model_İzmir’de Gördes ve Gaziemir; Model_Muğla’da Çine, Aydın ve Ören; Model_Ege’de ise Selimiye, Aydın ve Ören Orman İşletme Şefliği sahiptir.

 Anahtar Kelimeler: Orman İşletme Şeflikleri, Etkinlik, Bulanık Veri Zarflama Analizi, Ege Bölgesi.